CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Spotkania z biznesem - semestr zimowy i letni 2022/2023

Grafika wprowadzająca

Spotkania z biznesem praktyką stoją! Tym razem takie wyjazdy w ramach Spotkań z biznesem w semestrze zimowym i letnim 2022/2023, mieliśmy w swojej ofercie dla studentów WM oraz WEAiI.

Dwie firmy, dwa wydziały i dwa kierunki, dopasowane do siebie pod względem profilu i działalności- takie są liczby.

Swoje drzwi otwarła nam NUTRICIA Opole oraz DONALDSON w Skarbimierzu. Dwie bardzo intensywne wizyty, które pomogły kolejnym studentom w lepszym planowaniu swojej ścieżki kariery.

Dziękujemy uczestnikom za obecność, władzom wydziału za pomoc w organizacji, a firmom za duże zaangażowanie podczas zwiedzania zakladów.

 

 

 

***

Dzień dziecka tuż, tuż, a „Spotkania z biznesem” swoją inaugurację w semestrze letnim,  miały właśnie w fabryce, która większość swoich produktów wytwarza dla najmłodszych konsumentów. Nietrudno odgadnąć, że drzwi do swojego zakładu otworzyła nam…… Nutricia w Opolu – lider w sprzedaży produktów dla niemowląt i małych dzieci.

 

W dniu 22 maja 2023 r. studenci 3 roku z kierunku automatyka i robotyka najpierw uczestniczyli w praktycznym wykładzie, żeby następnie zobaczyć w jaki sposób omawiane procesy produkcyjne zachodzą na żywo.

 

Nutricia eksportuje swoje produkty do 110 krajów na całym świecie, posiada 6 wydziałów produkcyjnych, gdzie produkowane są wyroby mleczne, żywienia specjalistycznego, woda, słoiczki i tubki dla najbardziej wymagających klientów na rynku. Nie dziwi zatem fakt, że jakość i bezpieczeństwo to najwyższe priorytety w firmie. Digitalizacja i automatyzacja procesów na pewno przyczynia się do utrzymania produkcji na jak najwyższym poziomie.

 

Dlatego nasi studenci spotkali się z przedstawicielami działu technicznego, utrzymania ruchu oraz cyfryzacji, które wspomagają na co dzień funkcjonowanie firmy. Panowie Robert Simon, Dawid Wosiński oraz Łukasz Błyszcz podzielili się własną praktyką, opowiedzieli o swojej ścieżce kariery i przybliżyli charakter pracy na poszczególnych stanowiskach w firmie.

 

 

To bardzo cenne doświadczenie dla uczestników spotkania, którzy w kameralnej atmosferze mogli dopytać o wszystkie interesujące ich kwestie. Stanowisko automatyka w dziale utrzymania ruchu zostało rozłożone na czynniki pierwsze. Zapewnienie ciągłości procesu, utrzymywanie maszyn w jak najlepszej kondycji i wprowadzanie modyfikacji udoskonalających cały proces, to główne zadania  w tym zawodzie. Do tego wykaz sterowników, robotów i środowisk programowania z których korzysta firma, dopełniło całości obrazu. Rewolucja 4.0 to rzeczywistość w której funkcjonuje Nutricia, praca w tak nowoczesnym przedsiębiorstwie, dającym możliwość rozwoju, szybkiego awansu i samorealizacji to czysta przyjemność.

 

Pozostała tylko sama kwestia zatrudnienia, ale i tutaj mogliśmy liczyć na fachowe wsparcie. Pani Hanna Hyżyk z działu HR przedstawiła sylwetkę idealnego kandydata gdzie oprócz wykształcenia i kompetencji tak na prawdę najważniejsza jest postawa. Uniwersalizm to klucz do sukcesu, przejawiający się w zaangażowaniu, optymizmie w działaniu, poczuciu odpowiedzialności, przedsiębiorczości inicjatywie oraz umiejętności pracy w zespole. Wszystkie karty zostały odkryte. Z taką wiedzą droga do kariery w Nutricia stoi otworem.

 

Nasi automatycy wchodząc na teren zakładu mogli poczuć prawdziwą atmosferę pracy na stanowisku odpowiadającym ich kierunkowi. Starsi koledzy po fachu chętnie dzielili się swoja wiedzą i pokazywali jak na co dzień wygląda ich praca w firmie.

 

Dziękujemy za to doświadczenie, za gościnność, miłą atmosferę i ciepłe przyjęcie (owoce i cynamonki były przepyszne), a przede wszystkim za wszystkie cenne wskazówki. To spotkania z biznesem na najwyższym poziomie, dające naszym studentom niepowtarzalną szansę na praktyczne kształcenie.

 

***

Sesja tuż tuż, ale w międzyczasie warto odwiedzać potencjalne miejsce pracy, tym bardziej, że przy okazji wizyty studyjnej w ramach naszego formatu, można dokładnie „od środka” poznać firmę, ale też zawalczyć o wakacyjny staż lub pomyśleć poważniej nad stałym zatrudnieniem. Z takiej okazji skorzystali studenci ostatnich roczników kierunku mechanika i budowa maszyn.

 

 

Fabryka zapraszająca - Donaldson w Skarbimierzu producent filtrów powietrza i cieczy głównie do samochodów transportowych, ciągników i koparek, to miejsce idealne dla naszych przyszłych absolwentów. 43 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, wypełnionej taką ilością maszyn najnowszej generacji, że na pewno pracy w dziale utrzymania ruchu jest tu pod dostatkiem. Dodajmy do tego plany dalszego rozwoju i zwiększenie zatrudnienia z 600 na 1000 osób, tego nie można odpuścić!

 

Warto wspomnieć, że niedawno mieliśmy okazję gościć przedstawicieli Donaldsona na naszej uczelni. Wizyta była okazją do tego, żeby zaprezentować nasz potencjał i pokazać jakie kompetencje nabywają nasi studenci podczas swojej nauki. Cieszymy się że mogliśmy przybyć z rewizytą w tak krótkim czasie!

 

Nasi studenci mieli przyjemność wysłuchać wystąpienia pana Grzegorza Tomasika – który w firmie Donaldson jest dyrektorem operacyjnym zakładu, odpowiedzialnym za procesy produkcji. „Zaawansowana filtracja dla czystszego świata” – takie hasło przyświeca jednemu z czołowych producentów filtrów powietrza i cieczy na świecie. Oddział w Skarbimierzu to nowa fabryka, bo powstała w 2015 roku, ale z ogromnym potencjałem, mocno zakorzeniona w swoim otoczeniu.

 

Historia, struktura organizacyjna, obowiązki poszczególnych działów, poziomy zapewniania jakości i unikatowe rozwiązania stosowane w Donaldsonie w Skarbimierzu i światowej klasy dział R&D, to pakiet przydatnych na etapie rekrutacji informacji, jakie otrzymali nasi uczestnicy wyjazdu studyjnego.

 

Praktycznej wiedzy też nie zabrakło, o filtrach i filtracji wiemy prawie wszystko!  Na czym polega filtracja, czemu służy i czemu zapobiega, rodzaje filtrów, budowa i zasady ich działania, co to jest medium filtracyjne i jakie procesy  technologiczne zachodzą w firmie. O tym wszystkim z wielkim zaangażowaniem opowiadał nam pan Grzegorz.

 

Można było poczuć atmosferę pracy w firmie, ale żeby jej lepiej doświadczyć……trzeba aplikować! Ten aspekt przybliżyła nam pani Alicja Woźniak z działu HR. Proces rekrutacji w Donaldson oswojony, a nabór na inżyniera produkcji czeka na zgłoszenia!

 

Dobrze było o tym wszystkim usłyszeć, jeszcze lepiej zobaczyć na własne oczy i tak podzieleni na dwie grupy, dodatkowo pod przewodnictwem pana Bartosza Sobolewskiego – managera działu inżynierii produkcji (pierwszego pracownika Donaldson w Skarbimierzu!) wyruszyliśmy w praktyczną podróż po zakładzie.

 

Zwiedziliśmy dwie linie produkcyjne – filtrów powietrza i filtrów cieczy, to niezwykłe doświadczenie zobaczyć od środka to czym tak naprawdę zajmuje się firma. Zobaczyć maszyny w akcji w praktyce jest tym, co studenci mechaniki i budowy maszyn zgłębiają w teorii na co dzień. W spotkaniach z biznesem można poczuć się inżynierem na jeden dzień. To może być początek własnej drogi zawodowej, na której, życzymy Wam samych sukcesów i owocnych rekrutacji – może właśnie w Donaldson!

 

 

Dziękujemy firmie Donaldson w Skarbimierzu za to zaproszenie, za owocną współpracę i serdeczne przyjęcie!

 

Dziękujemy również pani dr inż. hab. Joannie Małeckiej z Wydziału Mechanicznego za współudział i pomoc w organizacji wizyty.

 

 No to mamy pojeżdżone - do zobaczenia w kolejnym roku akademickim!