CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Za nami Ogólnopolski Tydzień Kariery (17-21 października 2022 r.)

Grafika wprowadzająca

 

 

Wybór studiów nie jest prosty. Decyzję najlepiej podejmować w oparciu o fakty - warto sprawdzić co oznacza nauka na danym kierunku. Świętowany  w całej Polsce Ogólnopolski Tydzień Kariery stwarza uczniom doskonałą okazję, by być bliżej laboratoriów, naukowców i dydaktyków prowadzących zajęcia.

 

 

Między 17 a 21 listopada 2022 r.  szkoły średnie z Opolszczyzny odwiedzały Politechnikę Opolską korzystając z zaproszenia na warsztaty i wykłady podobne do tych, w jakich uczestniczą studenci. Zorganizowano blisko 20 warsztatów i wykładów dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu, Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Aleksandra Kamińskiego w Opolu, Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr VI w Opolu, Zespołu Szkół w Otmuchowie oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Opolu.

 

Młode osoby, często planujące studia na naszej uczelni, mogą obserwować z nami zagadnienia, którymi zajmują się nasi naukowcy. Pozwala to na bardziej świadomy wybór kierunku swojej kariery. OTK to świetny moment na to, żeby pokazać potencjał Politechniki Opolskiej – mówi dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

 

 

 

 

Wydział Mechaniczny rozpoczął od inżynierii odwrotnej z dr inż. Romanem Chudym, a skończył…w przestworzach, zapraszając Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu na wirtualną naukę pilotażu samolotu i szybowca. Spokojnie – oczywiście przed startem dr inż. Mirosław Kabaciński omówił fazy lotu i zasady sterowania statkiem powietrznym.

 

Taki rodzaj zajęć pozaszkolnych  inspiruje do twórczego myślenia i rozwijania własnych zainteresowań, umożliwia podniesienie umiejętności i kompetencji zgodnych z wymogami gospodarki. Kompetencje kluczowe, mające istotne znaczenie dla powodzenia człowieka w procesie edukacji jak i w życiu zawodowym, powinny być kształtowane już od najmłodszych lat. Dlatego takie zewnętrzne inicjatywy są jak najbardziej potrzebne! – podsumowuje Beata Kresan, doradca zawodowy Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.

 

 

Uczniowie klasy technik aranżancji wnętrz z Zespołu Szkół Budowlanych im. papieża Jana Pawła II w Opolu odwiedzili dr Małgorzatę Futkowską, by poznać nowe trendy projektowania produktu we wzornictwie przemysłowym. Ich koledzy z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu sprawdzali wytrzymałość nowoczesnych materiałów zwiedzając z  dr hab. inż. Martą Kurek Laboratorium Trwałości i Wytrzymałości Materiałów Oraz Zaawansowanych Metod Druku 3D.

 

 

 

 

 

 

Wydział Ekonomii i Zarządzania postawił na wsparcie uczestników w szlifowaniu umiejętności miękkich. Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr VIII w Opolu i Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu rozmawiali z dr inż. Brygidą Klemens o różnych aspektach komunikacji w zespole. Współpraca, w tym współpraca w różnorodnym, często multidyscyplinarnym środowisku to przyszłość większości z tych uczniów, warsztatowe ćwiczenia pomogą im przygotować się do tych wyzwań.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak oszczędzać korzystając z szerokiej gamy produktów finansowych sprawdzali z dr Katarzyną Łukaniszyn-Domaszewską uczniowie 3 klasy liceum Zespołu Szkół w Otmuchowie. Zajęcia wskazywały przede wszystkim jak świadomie zarządzać własnym budżetem i ustrzec się przed nieprzemyślanymi decyzjami kredytowo-pożyczkowymi.  

 

 

 

 

 

   

 

 

Przyszłość w swoje ręce biorą osoby, które myślą strategicznie. A strategiczne myślenie można kształtować przy wykorzystaniu … szachów albo (jeszcze lepiej)  - szachów chińskich! Dr inż. Katarzyna Mazur-Włodarczyk z Wydziału Ekonomii i Zarządzania i prof. Gong Wenjing z Instytutu Konfucjusza pokazały uczestnikom zasady chińskiej gry planszowej. W szachy grali uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr 6 i Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, m.in. pasjonaci z kół szachowych.                                 

                     

 

 

 


 

 

 

 

Na deser WEiZ zaserwował zagadnienia ochrony prawnoautorskiej w internecie dla Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II, które przedstawiła dr Monika Szymura. Linkowanie, wykorzystanie zdjęć i ściąganie treści z internetu będzie teraz dużo prostsze, ale przede wszystkim zgodne z prawem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki zaproponował zajęcia, które wypełniły uczestnikom cały dzień – od spotkań z robotami humanoidalnymi NAO, przez druk 3d, wstępną elektronikę, sterowanie CNC (z dr inż. Grzegorzem Bialicem), tworzenie prostych gier komputerowych aż po…lewitację. Spokojnie - magnetyczną lewitację  pod okiem dr inż. Dawida Wajnerta :)

 

 

 

 

 

 

 

 

W podstawy elektroniki wprowadzali  dr inż. Krzysztof Górecki, dr inż. Michał Dołęgowski i mgr inż. Piotr Witkowski. "Opowiedzieliśmy także o studiowaniu na kierunku Elektronika i Systemy Komputerowe, czyli cudownym połączeniu świata elektroniki i informatyki. Studenci tego kierunku uzyskują kompetencje z zakresu symulacji, projektowania i implementacji (SPI)”  – mówi dr inż. Krzysztof Górecki, podkreślając jak bardzo w dzisiejszych czasach konieczne jest łączenie zagadnień sprzętowych i programowych w jednym urządzeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokaz programowania interaktywnej rozmowy z robotem humanoidalnym NAO poprowadził dr inż. Arkadiusz Gardecki, a przygotowanie prostej gry „kosmiczna strzelanka” zaproponowała dr inż. Anna Zatwarnicka.

 

 

 

 

 

 

 

 

dr inż. Mariusz Sobol prezentujący przyszłym technikom mechatronikom z Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu przykładowe zastosowanie druku 3d był zaskoczony, jak wiele uczniowie o takim druku wiedzą. „Chłopcy uważnie słuchali i szybko wykonywali poszczególne kroki i zadania. Z niektórymi rozmawialiśmy jak równy z równym, polecając sobie rozwiązania i co ciekawsze filamenty. Jeden z uczniów sam drukuje niewielkie elementy potrzebne mu do naprawy jego golfa. I całkiem sprawnie mu to wychodzi” – śmieje się dr Sobol i zaprasza na studia, gdzie będzie można nauczyć się jeszcze więcej.  W trakcie krótkich 45-minutowych zajęć przy wykorzystaniu druku 3d zdążył powstać jedynie niewielki brelok z logo uczelni.

 

 

 

 

Tych, dla których to zbyt mało zapraszamy po więcej na Politechnikę Opolską!

 


Ogólnopolski Tydzień jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej.

#OTKOpole to projekt realizowany od wielu lat wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Pracy jako liderem. W tym roku działamy wspólnie z Wyższą Szkoła Bankową, Uniwersytetem Opolskim, Opolską Wojewódzką Komendą OHP oraz Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu.