CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Spotkania z biznesem - WEAiI, semestr zimowy i letni 2020/2021

Grafika wprowadzająca

Kolejne spotkanie z biznesem ONLINE

Następna odsłona w ramach „Spotkań z biznesem” na Wydziale Elektrotechniki Automatyki i Informatyki za nami. 

Jak to mówią do trzech razy sztuka  i tak na Wydziale Elektrotechniki Automatyki i Informatyki „Spotkania z Biznesem dobiły do brzegu”. 


Trzy wspaniałe firmy, trzy niezwykle ciekawe tematy, żądni wiedzy studenci trzech kierunków studiów i trzy cenne wirtualne wizyty studyjne. Tak  w wielkim skrócie, możemy podsumować „Spotkania z biznesem” na Wydziale Elektrotechniki Automatyki i Informatyki.
Za każdym razem tematyka dostosowana była do profilu słuchaczy, firmy dbały o to by przekazać słuchaczom jak najwięcej praktycznych wskazówek, zapraszając przy tym do współpracy w ramach oferowanych miejsc pracy, praktyk i staży. 
Trochę się tu zasiedzieliśmy ze spotkaniami, realizacja przeciągnęła się o kolejny semestr. Zawsze jednak mogliśmy liczyć na otwartość, gościnność i wsparcie władz wydziału.


Dziękujemy pięknie pani prodziekan dr inż. Małgorzacie Zygarlickiej za pomoc w organizacji, studentom za liczną obecność, a przede wszystkim przedstawicielom naszych trzech firm:  ZF GROUP, CODEFUSION i International Automotive Components Polska sp. z o.o.
Nie żegnamy się z Wami, kolejna edycja to tylko kwestia czasu, zagościmy na kolejnych wydziałach i szybciutko do Was wracamy.

 

***

15 stycznia 2021 r. na wirtualnych salonach WEAiI gościliśmy ZF GROUP


ZF jest globalnym koncernem technologicznym, który dostarcza rozwiązania dla samochodów osobowych, komercyjnych oraz dla przemysłu, wspierając w ten sposób rozwój mobilności nowej generacji. Technologia ZF umożliwia pojazdom widzenie, myślenie i działanie („see. think. act”) w czterech obszarach technologicznych, takich jak sterowanie ruchem pojazdów, zintegrowane bezpieczeństwo, zautomatyzowana jazda oraz elektromobilność. Firma ZF oferuje kompleksowe rozwiązania dla producentów pojazdów oraz dostawców usług transportowych. Dzięki swoim produktom, firma przyczynia się do redukcji emisji zanieczyszczeń i ochrony klimatu.

 

 

Przedstawiciel firmy – Pan Michał Cieślak – rozpoczął spotkanie wizytą studyjną w firmie (to są zalety pandemii - nie trzeba wyruszać z domu, a w oka mgnieniu studenci znaleźli się w firmie). Zobaczyli czym się zajmuje, jakie produkty tworzy i  jak wygląda praca w poszczególnych działach.

Następnie w części warsztatowej, wyjaśnił studentom, czym są systemy ADAS, co ze względu na specyfikę uczestniczących w spotkaniu kierunków, było niezmiernie interesujące.

 

 

 

 

 

 

 

Pani Ewa Brzuska - Campus Cooperation Specialist – poinformowała słuchaczy, gdzie szukać ofert pracy w ZF GROUP, w jaki sposób aplikować i czego się można spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej. Zapewniła też uczestników, że każda aplikacja jest przeglądana i rozważana.

 

 

 

 

 

 

 

Zarówno pan Michał jak i pani Ewa niejednokrotnie podkreślali jak ważna jest, bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Spotkanie zakończyło się serią pytań studentów do prowadzących, zarówno odnośnie poznanych systemów, jak i aplikacji oraz ewentualnej pracy w ZF GROUP.

Serdeczne podziękowania kierujemy do przedstawicieli firmy ZF GROUP, którzy zdecydowali się przeprowadzić spotkanie dla studentów Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki: Pani Ewie Brzusce oraz Panu Michałowi Cieślakowi.

Gorąco dziękujemy Pani Prodziekan Małgorzacie Zygarlickiej, za życzliwe przyjęcie na wydziale i wsparcie organizacyjne oraz wykładowcom Wydziału za uczestnictwo.

 

***

W dniu 22.03.2021 po stronie praktyki stanęła – firma CODEFUSION, po stronie spragnionych wiedzy – studenci kierunku informatyka.

 

Tym razem sam właściciel firmy - pan Marcin Kawalerowicz przedstawił naszym słuchaczom temat: "Metody wytwarzania oprogramowania wysokiej jakości”. Spotkanie odbyło się w przestrzeni wirtualnej, co nie przeszkodziło, w przepływie tak cennych dla naszych studentów, praktycznych informacji ze świata biznesu.

 

Jeśli wykładowca sam jest pasjonatem programowania to wiadomo, że z pasją opowiadał o wszystkich składowych. Ciągła integracja, automatyzacja w wytwarzaniu oprogramowania, analiza kodu i testowanie – to już nie suche pojęcia, a wiedza poparta praktycznym doświadczeniem.   Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi.

 

 

 

 

 

Wizyta studyjna w tradycyjnej formie z wiadomych przyczyn odbyć się nie może, jednak dzięki uprzejmości firmy, studenci będą mieli okazje zwiedzić ją wirtualnie. Zawitamy tam z kamerą i pokażemy studentom jak się pracuje na miejscu. Dziękujemy CODEFUSION za przyjęcie zaproszenia, szczególnie, że to nasza rodzima firma z Opola. Warto zaznaczyć, że 99% pracowników CODEFUSION to absolwenci Politechniki Opolskiej!

Takich wspaniałych pracodawców mamy pod nosem, firma nie zwalnia i ciągle poszukuje nowych osób do swojego zespołu. Dodatkowo oferuje programy stażowe i praktyki, z których warto skorzystać. Pamiętajcie - praktyka się opłaca!

 

***

Trzecia i ostatnia firma, która przyjęła nasze zaproszenie w tej edycji - to International Automotive Components Polska sp. z o.o.

Studenci automatyki i robotyki, wzięli udział w warsztacie, tematycznie dedykowanym specjalnie dla nich.

 


„Automatyka przemysłowa w zakładzie. Wybrane urządzenia, rozwiązania oraz aspekty utrzymania” – to wiedza praktyczna, którą w prezencie otrzymali uczestnicy tego spotkania.
 

 

 

 

 

 

 

Pan Jacek Chodakowski – automatyk w firmie, fachowo przeprowadził słuchaczy przez cały proces produkcji, ze specjalnym uwzględnieniem specyfiki pracy maszyn i poszczególnych stanowisk w IAC.
Maszyn ci w firmie dostatek to i dla automatyków pracy jest wiele. Już teraz, mieli okazję zobaczyć, z czym przyjdzie im się mierzyć, jeśli w przyszłości zdecydują stać się częścią zespołu IAC.

 

Nasi studenci otrzymali wiele cennych, praktycznych informacji, związanych ze stanowiskiem automatyka w firmie produkcyjnej. 
Sterowniki PLC to to, co automatycy lubią najbardziej, więc i tego aspektu nie mogło zabraknąć w części warsztatowej.
Nietypowe „ryzyka” pracy automatyka - i taki punkt znalazł się w programie.

 

 

 

 

 


Firma IAC ciągle się powiększa już teraz w Opolu zatrudnia 600 osób, produkuje dla takich marek jak Mercedes, Audi, Skoda czy Volvo. Czyż to nie brzmi obiecująco? To nie wszystko, zatrudnia naszych absolwentów, a dla studentów oferuje miejsca na praktyki i staże. Zawsze chętnie gości nas u siebie, a obecnie, dbając o nasze bezpieczeństwo, uchyla przed nami wirtualne bramy i pozwala w cyberprzestrzeni zwiedzić wszystkie zakamarki firmy. Pani Małgorzata Brodziak zadbała o wszystkie szczegóły.

 


Dziękujemy za moc doznań, tych dla ucha i tych dla oka. 
Chętnie kształcimy przyszłe kadry, wiedząc, że czekają na nich tacy pracodawcy!
Żegnamy się z WEAiI, ani się nie obejrzycie, a wrócimy do Was z nową porcją praktycznej wiedzy.

 

***

Wsparcie studentów na drodze ich edukacji i kształcenia zawodowego jest dla nas najważniejsze i mamy nadzieję, że każde spotkanie przybliża ich do zdobycia wymarzonej pracy!