Ile zarabia absolwent automatyki?

Data aktualności: 10-05-2019

Automatyzacja to zjawisko, które zmienia przemysł i przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy dla inżynierów automatyków. Absolwenci znajdują się w czołówce najlepiej wynagradzanych specjalistów, ich przeciętna miesięczna pensja wynosi 4700 zł brutto. Na atrakcyjniejsze warunki finansowe mogą liczyć jedynie informatycy i elektronicy.

 

Pensja po studiach

4700 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja inżyniera automatyki i robotyki posiadającego maksymalnie trzyletni staż pracy. Osoby pracujące w zawodzie od 3 do 6 lat zarabiały przeciętnie 6400 zł brutto. Na atrakcyjniejsze zarobki mogli liczyć tylko pracownicy z dyplomem ukończenia informatyki lub elektroniki i telekomunikacji. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Dobra pensja na start – po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej”.

 

Kluczowe kompetencje miękkie

Ukończenie studiów i rozpoczęcie kariery w zawodzie automatyka jest możliwe m.in. dzięki takim cechom i kompetencjom miękkim:

  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • dokładność,
  • samodzielność,
  • otwartość na innowacje,
  • potrzeba rozwoju,
  • odporność na stres,
  • umiejętność zarządzania sobą w czasie.

Projektowanie i programowanie urządzeń wymaga nie tylko kwalifikacji, ale również odpowiedzialności i umiejętności przewidywania. Choć jest to trudna, a czasami stresująca praca, daje wiele satysfakcji i gwarantuje ciekawe wyzwania.

 

Perspektywy zawodowe

Przedsiębiorstwa produkcyjne, huty, elektrownie – absolwent automatyki i robotyki znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się maszyny. Projektowanie i programowanie urządzeń wykorzystywanych w przemyśle wymaga rozległej wiedzy i wysokich kwalifikacji, które zdobywa się w toku studiów. Rozpoczęcie kariery naukowej i praca w instytutach badawczych to kolejna możliwość, którą warto rozważyć. Stanowiska, które może objąć inżynier - automatyk, to np.: konstruktor CAD, programista – automatyk czy kierownik utrzymania ruchu.

Sonda

Aktualnie brak aktywnej sondy

Polecamy

Wszystkie znaki towarowe i nazwy firm zostały użyte jedynie w celach informacyjnych
Dane techniczne zawarte na stronie www http://abk.po.opole.pl/ mają wyłacznie informacyjny charakter
i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego (Art.66 par.1)

Projekt i wykonanie: